Rand İle Sayfa Her Açılışta Yeni Bir Yazı

+ -
0


Merhaba arkadaşlar. Burada sitemizde kafa kullanma ve kendini geliştirme bölümünde ilk paylaşımımızı yapacağız.
Lütfen yazılarımızı okumaktan erinmeyin emin olun hepsi çok işinize yarayacak. Bu konumuzda sizlere şöyle birşey göstermek istiyoruz. Diyelimki bir sayfanız var ve bu sayfada özlü sözler paylaşmak istiyorsunuz veya rastgele ekrana reklam yazıları gelsin istiyorsunuz veya ekrana rastgele bir konu gelsin istiyorsunuz hadi onude geçtik diyelim ekrana rastgele bir kullanıcınızın ismi gelsin istiyorsunuz gibi gibi yani bu tarz istekleriniz var ve kolay şekilde nasıl yaparım diyorsanız şöyle söyleyelim 2 yoldan sizi yönlendireceğim. Biri direk olarak kodlar diğeri ise "function" ile hazır hale getirilmiş bir fonksiyon olarak vereceğim.
   Bu proje için öncelikle biraz kafa kullanmak gerek ve bunları sıraya koymak gerek, hadi biraz düşünelim...

   İlk olarak yapmamız gereken tabiki ekrana gelecek olan verileri listelemek olmalı mesela 5 tane metin var ve bu metinler rastgele ekrana gelsin istiyorsanız öncelikle bu 5 metni bi not defterine yazalım..

  • 1.metin
  • 2.metin
  • 3.metin
  • 4.metin
  • 5.metin
Burda sadece metin de olmayabilir örneğin rastgele reklamlar gelsin istiyorsunuz ? bu sefer alt alta reklam kodlarınızı koyun amaç bunları listeli ve düzenli şekilde tutumak.
  • <div class="reklam1">1. Reklam</div>
  • <div class="reklam2">2. Reklam</div>
  • <div class="reklam3">3. Reklam</div>
  • <div class="reklam4">4. Reklam</div>
  • <div class="reklam5">5. Reklam</div>
Bu şekilde listeleyerek ekrana gelmesini istediğiniz şeyleri düzende tutunuz daha sonra bunları php de olduğu gibi "array()" içerisine alalım ki verileri tek bir değişkende toplayabilelim.
$veri = array(
"1.metin",
"2.metin",
"3.metin",
"4.metin",
"5.metin"
);

Verilerimizi tanımladık daha sonra yapmamız gereken elimizde kaç veri olduğu. Bunu "count()" komutu ile rahatlıkla yaptırabiliriz.

$sayi = count($veri);
​"​​​sayi​"​​​ değişkeni array içerisinde 5 veri olduğu için 5 olarak dönecektir. Şimdi yapmamız gereken şey 1 den 5 e kadar bir sayı tutturmak ki o sayıdaki veriyi yazdıralım.(Array'i saydırdığımızda toplamda 5 veri var dedi fakat unutmayalım ki arraylar 0 dan başlar yani 0 ve 4 arasındaki sayıları seçtirmemiz gerekiyor yani burda 1 çıkartmamız gerek.)
$sayi = $sayi - 1; //Array 5 veri saydı fakat array 0 dan başladığı için bizde 0 dan başlatmamız gerekmekte bu durumda 0 dan 4 e sayarsak 5 sayı çıkmış olacaktır.
$tut = rand(0,$sayi); // 0 ile 4 arasında bir sayı seçtik;Rastgele
tut değişkenine 0 ile 4 arasında rastgele bir sayı tanımladık şimdi bu sayıda hangi metin varsa onu ekrana yazdıralım bakalım;
echo $veri[$tut];
"veri" değişkeni zaten bir array içerisinde olduğu için "tut​​​​" değişkeninden gelen sayısırasında hangi array bloğu varsa onu ekrana yazdırıyoruz.

GALERI
ÖNİZLEME BÖLÜMÜ ZİYARETÇİLERE GİZLİDİR. GİRİŞ YAPIN VEYA KAYIT OLUN.


Yorumlar 0

Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.